Podczas biegów długodystansowych, które są organizowane w terenie zurbanizowanym lub lasach czy górach, częstym błędem jest zwyczajnie pomylenie trasy przez uczestnika. W zależności, co dany regulamin zawodów sportowych zakłada, konsekwencją mogą różne, od dodania kilkudziesięciu sekund karnych za skrócenie trasy, po nawet dyskwalifikację, gdy pomyłka uczestnika wpływa znacząco na jego wynik w ogólnej klasyfikacji zawodów.
Podczas zawodów lekkoatletycznych warto uważać na tzw. falstart, czyli przedwczesne rozpoczęcie wykonywania czynności ruchowej, przed określonym przez regulamin zawodów sportowych, sygnałem dźwiękowym. Innym klasycznym błędem popełnianym przez sportowców jest przekroczenie linii startu lub też linii odbicia z belki (np. skok w dal). Skutkuje to niezaliczeniem danej lub dyskwalifikacją w danej próbie dla zawodnika.
Często podczas treningów sportowych zawodnicy, w celach relaksacyjnych korzystają z pewnych udogodnień mających zadanie relaksacyjne i pomóc im oddzielić się od otoczenia. Używanie słuchawek w przypadku, zwłaszcza biegaczy, stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, które działa na nich motywująco. Warto jednak wiedzieć, że na większości biegów czy to ulicznych czy też typu przełajowego, regulamin zawodów sportowych surowo zabrania korzystania ze słuchawek. Wynika to z badań, jakie prowadzono na zawodnikach, z których wynika, że słuchanie muzyki działa jak doping uruchamiający dodatkowe pokłady adrenaliny w naszym ciele oraz jest też niebezpieczne dla otoczenia, gdyż nie słyszymy tego, co się dookoła nas dzieje.